Przejdź do głównej zawartości

Jak wyliczyć czas pracy pracowników?

Oczywistym jest, że dla pracowników należy wyliczyć obowiązujący ich wymiar czasu pracy. Wymiar ten oznacza konkretną liczba godzin do przepracowania w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Wymiar czasu pracy zależy z tego, jakie dni przypadają w danych miesiącach w roku kalendarzowym i jak umiejscowione są w nich święta. W 2019 roku święta nie przypadają w sobotę i nie obniżają wymiaru czasu pracy. Wystąpią święta przypadające w niedzielę, które nie obniżają wymiaru czasu pracy oraz święta przypadające w dniach od poniedziałku do piątku, które taki wymiar pomniejszają.

Wymiar czasu pracy nie zależy od systemu czasu pracy oraz rozkładu czasu pracy, w jakim pracownik wykonuje swoje obowiązki. Prawidłowe rozplanowanie czasu pracy zawsze powinno poruszać się od prawidłowego ustalenia wymiaru. A zatem jak ustalić wymiar czasu pracy? Na ostatnie pytanie zapewne odpowie czas pracy szkolenie.


Podobne artykuły: https://docze.pisz.pl/dla-administracji

Po ukończonym szkoleniu osoby przebywające w nim udział zapewne dowiedzą się, iż zawsze znajduje się go w taki sam sposób. Szczegółowe reguły obliczania ilości godzin, jakie pracownik ma do przepracowania w przyjętym okresie rozliczeniowym zawarte są w art. 130 kodeksu pracy. Należy pomnoży 40 godzin przez pełne tygodnie pracy, rozumiane jako 7 kolejnych dni, poczynając od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego, a następnie dodać iloczyn 8 godzin i dni "wystających" poza pełne tygodnie pracy przypadających od poniedziałku do piątku. W następnym kroku należy odjąć iloczyn 8 godzin i świąt przypadających od poniedziałku do soboty.

Planując pracę w miesięcznym okresie rozliczeniowym, należy pamiętać, iż nie należy planować jej więcej niż to wynika z wymiaru czasu pracy obowiązującego w danym miesiącu. W przypadku gdy pracodawca zaplanuje mniejszą liczę godzin do przepracowania, mimo niedopracowania przez pracownika czasu pracy, będzie musiał dać mu wynagrodzenie za pełny miesięczny wymiar.

Do końca prawidłowego naliczenia wynagrodzenia w tym też wielu innych przypadkach wymagana jest znajomość stosownych przepisów. Dlatego też udział pracowników działów kadr oraz płac w szkoleniach kodeks pracy szkolenia, oraz szkolenia z prawa pracy jest szczególnie istotny.
Podsumowując można powiedzieć, że obliczając wymiar czasu pracy należy pamiętać, że ustala się go zawsze dla pełnego okresu rozliczeniowego, nie zaś dla poszczególnych miesięcy.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Służebność

Piastowanie ważnych stanowisk urzędowych jest powiązane z posiadaniem specjalistycznej wiedzy, umożliwiającej profesjonalne wykonywanie poszczególnych zadań. Wiele firm zewnętrznych wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pracowników poszczególnych jednostek organizacyjnych poprzez organizowanie szkoleń o zróżnicowanej tematyce. Wśród wielu ogromną popularnością cieszą się nowatorskie szkolenia ze służebności przesyłu.

Czym zajmuje się mistrz produkcji?

Mistrz - nazywany też brygadzistą - w zakładzie produkcyjnym to osoba, która zarządza pracą podległych mu pracowników wykonawczych. Jak wszystek inny lider, kierownik czy menedżer sprawuje wiele pracy i wypełnia różne obowiązki. Szkolenie dla mistrzów oraz dobre szkolenia dla kierowników umożliwiają sprawne zarządzanie personelem oraz przystosowanie się do wypełniania poszczególnych zadań.